ŚWIATEŁKO

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole, Polska)

Reżyseria: Marián Pecko
Scenografia: Eva Farkašová
Muzyka: Robert Mankovecký
Obsada: Dorota Nowak, Agnieszka Zyskowska-Biskup, Elżbieta Żłobicka, Jan Chraboł, Tomasz Szczygielski, Andrzej Szymański

Przedstawienie dla dzieci od 6 lat.
24 maja 2014 godz. 10:00
Teatr Lalek Banialuka, Duża Scena
 

Pewnego dnia z dziecięcego pokoju znika dziewczynka. Co dzieje się z jej rzeczami i zabawkami, które zostają same? Z pewnością trochę rozrabiają, kłócą się, ale bardzo szybko zaczynają też tęsknić za osóbką, wokół której kręciło się całe ich życie.
 

Przedstawienie jest opowieścią o przygodach i emocjach przedmiotów, które muszą zmierzyć się z brakiem najbliższej im osoby. Współdziałanie i zapomnienie o dawnych waśniach pozwala im poradzić sobie z nową sytuacją. Postanawiają wyruszyć na poszukiwanie dziewczynki i choć miejsce, w którym ją znajdują, wcale nie jest wesołe, to ich wytrwałość i miłość do dziecka okazują się bezcenne.
 

Malina Prześluga, autorka doskonale rozumiejąca świat dzieci, z charakterystyczną dla siebie lekkością wykreowała wyrazistych i niebanalnych bohaterów, ożywianych z mocą dziecięcej wyobraźni. Jej zdolność dostrzegania duszy nawet w najzwyklejszych rzeczach słowacki reżyser wykorzystał do stworzenia pełnej nadziei i humoru opowieści utrzymanej w duchu klownady.

Nie jest istotne – kto mówi do dziecka, ale – co mówi […]. Młody widz rozumie, gdy rodzice się rozwodzą, gdy umiera ktoś, rozumie, gdy w podejrzanym programie ktoś strzela i kogoś boli. Dlaczego nie ubrać tego w przystępną, współczesną i łagodną formę i nie opowiedzieć mu o świecie bez zasłaniania się zamkową wieżą i wróżką strzelającą tęczą?

Malina Prześluga, „Teatr Lalek”, nr 4/110/2012


powrót »

Teatr Lalek Banialuka  im. Jerzego Zitzmana
ul. Mickiewicza 20
43-300 Bielsko-Biala
www.banialuka.pl

 

CENTRALA tel./fax
+48 33 812 33 94
+48 33 815 09 14
+48 33 822 10 46
+48 33 822 10 47

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI LALKARSKIEJ
 

Monika Jędrzejewska
[email protected]

 

 

 

IMPRESARIAT
tel/fax +48 33 815 09 15
[email protected]

Zapisz się do naszej listy mailingowej i bądź informowany o nowościach.