William Shakespeare
SEN NOCY LETNIEJ

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-BIała, Polska)


Reżyseria: Marián Pecko
Kostiumy i lalki: Eva Farkašová
Dekoracje: Pavol Andraško
Muzyka: Robert Mankovecký
Obsada: Małgorzata Bulska, Małgorzata Król, Marta Marzęcka, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski


Przedstawienie dla widzów od 15 lat.
22 maja 2014 godz. 9:30 i 18:00

(Otwarcie Festiwalu)
Teatr Lalek Banialuka, Duża Scena

 

Nie wiedzieć dlaczego teatr lalek wyjątkowo rzadko sięga po ten dramat Szekspira. Historia ludzi i elfów, wielość planów akcji wydają się być stworzone dla teatru formy. W inscenizacji Banialuki trzynastu aktorów wciela się w liczne postaci realne i fantastyczne, wykonując na żywo i w oryginale zapisane w tekście stratfordczyka piosenki. Świat ateńskiego dworu i lasu zapełniają marionetki, pacynki, pół ludzie i pół zwierzęta, jawa miesza się ze snem, a aktorzy ukradkiem puszczają do widza oko.

Mariána Pecki „Sen nocy letniej” może zachwycać, ale też intryguje i niepokoi. Zachwyca plastyczną urodą, bogactwem środków teatralnych na granicy nadmiaru, ekwilibrystyczną sprawnością w przeskakiwaniu między różnymi stylami i językami teatralnymi. Od jarmarcznego widowiska lalkowego, gdzie Punch i Judy spotykają się z tradycją słowackiego Gašparka i teatru trumienkowego, przez teatr marionetek, aż po realizowaną w planie aktorskim konwencję kabaretu czy rewii. Demonstracyjna teatralność to zarazem środek wyrazu i jeden z ważnych tematów. Szekspir podaje dłoń Brechtowi.

Janusz Legoń, „Teatr Lalek”, nr 4/114/2013 


powrót »

Teatr Lalek Banialuka  im. Jerzego Zitzmana
ul. Mickiewicza 20
43-300 Bielsko-Biala
www.banialuka.pl

 

CENTRALA tel./fax
+48 33 812 33 94
+48 33 815 09 14
+48 33 822 10 46
+48 33 822 10 47

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI LALKARSKIEJ
 

Monika Jędrzejewska
[email protected]

 

 

 

IMPRESARIAT
tel/fax +48 33 815 09 15
[email protected]

Zapisz się do naszej listy mailingowej i bądź informowany o nowościach.